News from vivaervis 1. There are people pulling it off an Ok life with 500-600 Usd per month. 40K in Tirana its not just Ok, is effing good.

 2. Yeap. That's what I said. It's Really Good. Ofc OP won't live a luxurious life, but will live better than 80%? of an average Albanian citizen.

 3. No, Börek with beans (fasule) is better

 4. We have the Gorani minority who speak their own language. They live in an interesting mountain area, where in a short walk of 30 minutes you can pass through Albania, Kosovo and NM.

 5. Si quhet ky minoreteti që flet greqisht me theks sllav se më bëre kurioz?

 6. Se e shkroi nga Gjermania, vlen me pak fakti qe shpopullimi i Serbise eshte me i larte se i Shqiperise? Hahahahah.

 7. Haha. Se eshte ne Gjermani duhet te kuptoje se eshte pjese e ketyre statistikave te pervitshme per emigrimin, ku tregojne qe ritmi i largimin te shqiptareve eshte 4 fish me i madh se i Serbeve per 1k banor. Se eshte ne Gjermani duhet te kuptoje qe forca e faktit nuk qendron te ofeza, por te argumenti. Se eshte ne Gjermani duhet ta dinte tashme qe Google eshte falas. Haha.

 8. Meqe e hodhe i pari teorine se Shqiperia po shpopullohet me shpejt, pesha e argumentimit bie mbi ty te parin. Megjithate une po jap burimin e informacionit tim

 9. Sa vk mund te jesh te komentosh ne komentin e dikujt tjt e pastaj ti thuash, ik se me more kohen? Mos komento praa mqs e paske kohen e vyer, ose prano repliken deri ne fund! Kam permendur pak me lart qe levizja e popullsise eshte fenomen ne gjithe boten, se di ku e ke lexuar te kem thene te kunderten. Sa per source, po te dergoj

 10. Kam pershtypjen qe po flet per dallimin midis “njéri” dhe “njerí”. Megjithese thua qe dallimi eshte shume i vogel, prandaj nuk jam i sigurt nese e kam kuptuar per cka flet.

 11. E shqiptojmë nj në shqip, sepse e kemi mësuar që në gjuhën shqipe, nëse këto 2 gërma janë të bashkangjitura, shqiptohen ashtu. (Ekuivalent i ñ në Spanjisht.) Mendoj që një i huaj që lexon çdo fjalë me këtë shkronjë, do ti duhet ndihmë nga një vendas, për ta shqiptuar saktë, përndryshe mund ta lexojë dhe n+j.

 12. Dakort pra po e gjithe diskutimi eshte se si eshte shqiptimi i "n+j", mqs ti thua qe eshte ndryshe nga shqiptimi i "nj".

 13. Nj - gjuha vendoset mes dhëmbëve pa takuar qiellzën. N+J Maja e gjuhës takon qiellzën duke u shqiptuar direkt njëra pas tjetrës, pa gërmën ë përfshire. Gjuha shqipe e ka zgjidhur këtë debat që kur ka krijuar alfabetin dhe çdo fjalë e gjuhës shqipe që ka këtë bashtingëllore të shqiptohet nj. Gjithësesi, për të dhënë një shembull: Në Shqipëri(deri diku edhe Kosovë) këto vitet e fundit disa fëmijëve i kanë vënë emra të huaj psh Daniel. Prindi që ka vajtur te gjëndja civile, nuk ka shqiptuar Daniel, por Dan+jel dhe fëmija ka përfunduar i regjistruar me emrin Danjel.

 14. Only if you have money to get golden visa…i have two albanian friends who have been born here and still don’t have a citizenship although they barely speak albanian and have been 3-4 times in albania..lol.

 15. My uncle has been living in Greece since 1994 and still hasn't got the citizenship.

 16. 2 cifte te kerkuan ty per MFM? Wow sa ka perparuar Tirana!

 17. Ka pas çifte qe ne kohen e chateve/forumeve qe kerkonin treshe.

 18. Omfg. I watched this movie once when I was a kid and have been trying to find it’s name these last 12 years, without any luck. Thank you!

 19. Search for Anissa Markarian, Hajg Zaharjan, Artela Papazjan. There was also a Big Brother contestant 5-6 years ago, which I don’t remember his name.

 20. Jojo ishte nje tullac, pak muskuloz qe bente tipin, po s’po me vjen emri fare tani. Edit: E gjeta. Toros Shahnaian.

 21. The only difference is that it’s on March 14th.

 22. We would have been pretty much around 70-75 imo.

 23. E ke gabim kane te bejne shum. Haplogrupet per ket jan te rendesishme se tregojne levizjet e njerzve.

 24. Pikerisht. Tregojne levizjet e njerezve mijera vite me pare, po gjuha ndjek nje rrjedhë komplet ndryshe nga levizjet e popullsise. Marim si shembull Rumanine psh. Haplogrupin e ka I2 por flet nje gjuhe Romance. A shef ndonje vend tjeter Romance (Itali, France, Spanje, Portugali) me te njejten haplogrup?

 25. I've heard that most of the Roman legions who settled in Dacia and Moesia provinces were of Sardinian origin

 26. Any source that the ones settling there were from Sardinia or is just some sort of legend?

 27. thats the point, trying to win the recognition

 28. I don’t think they really give a sh. if we wave their flag or not. The best Kosovo can do is to stay neutral on things that affect countries that don’t approve their existence.

 29. We cant stay neutral when the enemy is fucking Russia, Ukraine doesnt try to destabilize Kosovo, Russia does. Ukraine will 95% recognize Kosovo when the war ends (if they win), previous governments of Ukraine were heavily russian influenced, also they had a problem with Krimea and Donbas trying to seperate.

 30. Where did you get such numbers? Are you sure it’s not 94%? I really hope they do recognise Kosova tho, until then nothing is official. Kosova still remains a territory of Serbia in their books.

 31. Ky rast duhet investiguar plotsisht, se mund te kete dhe gjera me te renda.

 32. Ate dyshoj dhe une. Ky elektricisti merte kete çunakun hipur ne motorrin e tij(gjate oreve te mesimit) dhe e conte te kabina elektrike per te pare si lidhen telat?? Mendoj se ka shume me shume per tu thene. Uroj ta kem gabim.

 33. Send me a postcard and I’ll send you both flags, Albanian and Kosovo

 34. Vetëm të lutem sigurohu të jetë flamuri origjinal kuq e zi, jo ai kinezi.

 35. Nje pjese e vogel besoj. Lufta ka shume fronte. Shevcenko i Milanit nuk ka shkuar ushtar por merret me fundraising, luftohet me pushke me politike ….sot jo me pene por dhe me tastiere. Shqiperia dhe Kosova duhet te nenshkruajne nje Marreveshje per Mbrojtjen e Ndersjellte. Por derisa te jete NATO as nuk duhet me e rruajt fare o mik. Lufta tani eshte ekonomike

 36. Si anëtar i Natos nuk na lejohet një marrëveshje për mbrojtje të ndërsjelltë. Nëse Kosova do futej në luftë, marrëveshja do ‘detyronte’ dhe Shqipërinë, por si vend i Natos kësisoj do vinte në zbatim Pikën 5 (Article 5) ku detyron çdo anëtar të aleancës të futet në luftë.

 37. Ndërtesa shumë e bukur por pa asnjë vijë llogjike urbanistike. Si çdo pallat i ndërtuar 10 vitet e fundit , kështu që nuk çuditem.

 38. Pallate që dizenjohen nga disa arkitektë për të impresionuar disa arkitektë të tjerë- vetëm vepra plastike ndërtojnë që të lajnë parat, se dikush me mëndje në kokë nuk mund të jetojë për një kohë të gjatë në këtë “kopësht arkitektonik zologjik”

 39. Nuk janë bërë për masën e gjerë që dikur kishte shpresë se një ditë ky qytet mund të bëhej deri diku. Janë ngritur për 5 veta që kanë gjetur mënyrën më të lehtë të pastrojnë para në kurriz të një popullsie të tërë.

 40. Të preferuarit e mi: Nalt, Lin, Kaon, Dren, Drin, Yll, Valdrin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed